EkoŠkola

Ekoškola je mezinárodní program

Probíhá v celkem 67 zemích pro 16 mil. žáků.

Je určený základním i středním školám. Jeho cílem je propojit environmentální výchovu ve škole s konkrétními praktickými kroky, vedoucí k
šetrnějšímu a úspornějšímu provozu školy v celkem 9 tématech: Prostředí školy, energie, voda, odpady, doprava, klima, šetrný spotřebitel, biodiverzita, jídlo.

Žáci a studenti jsou plně zapojeni do celého procesu plánování a rozhodování včetně vlastní realizace všech činností v programu.
Ekoškola tak představuje ideální způsob, jak se vydat na smysluplnou cestu
ochrany a zlepšování životního prostředí nejen školy, ale i jejího okolí.

eko_1.jpg

     V rámci programu se žáci a studenti učí o  environmentálních tématech. Zabývají se  tříděním odpadů, úsporami energie, vody apod., což vede ke zlepšení životního prostředí v samotné škole i kolem ní. Zakládají celoškolní pracovní tým Ekoškoly, vytvářejí si vlastní ekokodex, dále analyzují současnou situaci na škole v uvedených oblastech a navrhují různá zlepšení. Ta se snaží posléze naplnit a tím projekt vede i k rozvoji klíčových kompetencí žáků a studentů.

Program je vhodný pro školy základní, střední, speciální, vesnické i městské, školy dlouhodobě aktivní v environmentální výchově i školy právě začínající.

Více informací o dlouhodobém programu Ekoškola můžete nalét na webových stránkách www.ekoskola.cz

images.jpg

Česká školní inspekce ve své tematické zprávě uvádí Ekoškolu mezi programy, které školy nejvíce využívají ke vzdělávání žáků v environmentálních, globálních a rozvojových tématech. Je jich více než 400.

msmt_.jpg

Program probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Zpravidla ministr školství je tím, kdo podepisuje certifikát, opravňující školu k užívání mezinárodního titulu ekoškola.

index.png

Slavnostní předávání titulu ekoškola probíhá každoročně v sídle Senátu PČR.

KONTAKT:

V případě zájmu volejte nebo pište koordinátorce Ekoškoly v Pardubickém kraji ze Zeleného domu Chrudim, z.s.

Silvii Vackové, DiS. na mobil: 606 576 513  nebo na email: [email protected]

Přihlášku si můžete stáhnout zde na webu koordinátora pro Českou republiku, kterým je vzdělávací centrum Tereza. https://ekoskola.cz/cz

eko_2.jpg